Na podstawie Dziennika Bałtyckiego
2003-04-29
SKÓRCZ- NOWA SIEDZIBA URZĘDU GMINY

Nowa siedziba Urzędu Gminy Skórcz mieści się przy ul. Dworcowej 6. Samorząd wiejski, po 11 latach od powstania, ma swój własny magistrat. Do tej pory mieścił się w tym samym budynku, co Urząd Miejski w Skórczu przy ul. Głównej. (...) Uroczystość otwarcia Urzędu Gminy Skórcz okazała się świętem dla mieszkańców. Przed gmachem odbyły się występy artystyczne, śpiewano hymn państwowy, a ks. dziekan Jan Rzepus poświęcił nowy obiekt.

ROK 2003


Ksiądz Jan Rzepus jako jeden z dostojnych gości przecina wstęgę na uroczystym otwarciu Szkoły Podstawowej w Pączewie (zdjęcie z gminaskorcz.kociewiak.pl).


Na podstawie Tygodnika Kociewskiego
Nr 9 z 18 sierpnia 2000 roku.

PODOBAĆ SIĘ PANU BOGU


     Ksiądz na urlopie ubrany w strój roboczy maluje ściany.
     Gotycki kościół bieleje w słońcu. Na ścianie trzech ludzi. Jeden na dole, podający specjalną do malowania elewacji farbę i pociagajacy linę. Na rusztowaniu.... ksiądz proboszcz Jan Rzepus. Robimy zdjęcia. Po chwili ksiądz proboszcz schodzi.
     Wdajemy się w pogawędkę. Nie traktuje swojej pracy w charakterze murarza jako czegoś niezwykłego.
- Mam przyjemność coś robić, bo to lubię i mogę się sprawdzić - mówi ksiądz proboszcz. - Jest to mój relaks urlopowy. Należy nam się, bo wykończymy dzieci podczas lekcji religii - żartuje.
     Malowanie kościoła nie jest jednak dla księdza w ostatnim okresie najważniejszym powodem do satysfakcji. Prowadzi nas do kościoła, pokazuje neobarokowy ołtarz, lśniący o złota.
- Niedawno odnowiony - opowiada. Na tę odnowę złożyli się parafianie, którzy uzbierali 10 tys. złotych. Do tego 20 tys. złotych dołożył Konserwator Zabytków. Ofiarność parafian wzrosła i dzięki temu można modernizować cały kościół, wybielić fragmenty ścian, a w dalszej kolejności zająć się modernizacją posadzki.
     W ogóle parafianie dają tutaj liczne dowody wiary. Rodzina Szlosowskich zafundowała krzyż, za torami (szosa Pączewo - Czarnylas) rodzina Małeckich dba o Chrystusa, pan Trochowski dba o św. Józefa, który "pamięta II wojnę światową", w Wolentalu (parafia Pączewo) rodzina Szczygielskich również dba o krzyż, na który drewno dał pan Włóka.
     Ogólnie parafia Pączewo wyróżnia się pod względem przydrożnych "znaków" wiary. Ksiądz proboszcz dzieli się z nami refleksjami na temat swojej pracy. Zauważa, że księża dostają 450 złotych emerytury. Jest to dzisiaj kwota delikatnie mówiąc mała. A praca księdza nie jest łatwa i wymaga solidnego wykształcenia. Na naszą uwagę, że - jak stwierdził jeden z księży - to praca niezmiernie stresująca, na drugim miejscu po pracy chirurgu, odpowiadał (co nam się bardzo spodobało), że "nie jest stresująca, jeżeli ksiądz żyje ze spokojem i chce się podobać Panu Bogu - wtedy nie żyje się w stresie. Ksiądz musi służyć ludziom, a nie podobać się im".

Tadeusz Majewski