26 lutego 2020 - Środa Popielcowa

02 lutego 2020 - Ofiarowanie Pańskie
W święto Ofiarowania Pańskiego ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił świece, które przyniosły dzieci przystępujące w tym roku po raz pierwszy do Komunii św., oraz gromnice przyniesione przez parafian.
Sporą część kazania ksiądz proboszcz poświęcił tematowi bezinteresownego poświęcenia się dla bliźnich, w tym dla społeczności parafialnej, do czego szczerze zachęcał.
Ksiądz przypomniał też o copiątkowej godzinie miłosierdzia, kiedy od 16:00 do 17:00 możemy adorować Najświętszy Sakrament, pomodlić się polecając prośby i podziękować za to, co nas spotyka.
Najbliższy piątek to pierwszy piątek miesiąca - okazja do spowiedzi!
Dzisiaj też ostatni raz w tym roku kościelnym śpiewaliśmy kolędy - organista Tomasz Malkowski wybrał te najpiękniejsze!

06 stycznia 2020 - Uroczystość Trzech Króli
Śpiew kolędy "Mędrcy świata, Monarchowie" rozpoczął Mszę św. o 7:30 celebrację uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech króli lub świętem Epifanii. Tradycyjnie na koniec mszy ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęci kredę i kadzidło, które każdy parafianin mógł zabrać do domu. Poranne msze święte w naszym kościele mają specyficzny, spokojny, rodzinny klimat, taki jak dzisiejsza uroczystość :)

29 grudnia 2019 - Plan kolęd
Plan kolęd

29 grudnia 2019 - Błogosławieństwa i spotkanie przy żłóbku
Podczas ostatniej Mszy św. ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak udzielił błogosławieństwa dzieciom oraz matkom oczekującym dzieci. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi obrazkami. Spotkanie z najmłodszymi zakończyło się przy żłóbku kolędowaniem przy dźwiękach gitary, na której grał Krystian Żach.
Po każdej mszy ksiądz proboszcz święcił tez wino, na pamiątkę świętego Jana apostoła i ewangelisty. Tradycja podaje, że nieżyczliwi ludzie podali Janowi kubek zatrutego wina. Ten pobłogosławił je i pozbawił trucizny. Na pamiątkę tego wydarzenia kościół dziś błogosławi wino, także to przyniesione przez wiernych.

24 grudnia 2019 - Pasterka
O 22:00, w szczelnie wypełnionym wiernymi pączewskim kościele,rozpoczęła się Pasterka. Głównym przesłaniem kazania wygłoszonego przez księdza proboszcza Ireneusza Nowaka było, abyśmy pamiętali, że święta Bożego Narodzenia obchodzimy jako pamiątkę urodzin naszego Zbawiciela Jezusa i nie możemy świętować bez solenizanta!
Świąteczna oprawe muzyczna zapewnił organista Tomasz Malkowski oraz dyrygowana przez niego Schola Śpiewu św. Cecylii.
Tradycyjnie o bożonarodzeniowy wystrój zadbali mieszkańcy Wolentala.
Jedną z choinek zdobiły serduszka adwentowe przygotowywane przez dzieci na roraty.


15 grudnia 2019 - Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny
Od 7:00 do 12:00 przed kościołem trwał bożonarodzeniowy jarmark harcerski. Czegóż to harcerze nie przygotowali! Stroiki, świeczniki, choineczki, bombki, aniołki, renifery, bałwanki, Mikołaje... Wszystko to, ręcznie robione przez harcerzy, radowało nasze oczy i serca, a teraz zdobi nasze domy na czas Bożego Narodzenia!

Barbara Dembek-Bochniak
Trzy ostatnie zdjęcia: Krzysztof Gliński


15 grudnia 2019 - Wieża kościoła po remoncie
Po kilku tygodniach remontu wieży kościoła, kiedy była ona zasłonięta przez instalację z rusztowaniami, można już podziwiać efekty. Dzięki pracy ekipy renowacyjno-konserwatorskiej ujrzeliśmy odrestaurowaną wieżę (z wyjątkiem przypór - te czekają na swoją kolej) oraz misterny układ kamieni w ścianach, który wcześniej częściowo przykryty był tynkiem. Ależ nam wieża kościelna wypiękniała!
Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi za cały trud, jaki włożył, aby nasza świątynia zaczęła tak pięknie wyglądać! Podziękowania należą się również wszystkim parafianom, którzy wsparli finansowo tę inwestycję.

06 grudnia 2019 - Roraty w św. Mikołaja
W poniedziałki, środy i piątki o godzinie 17:00 w kościele zbieramy się na roratach. To nasze przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Na na powitanie Maleńkiego najbardziej czekają dzieci, a zatem nie może ich zabraknąć w kościele! Dzieci rozpoczynają Mszę Świętą roratnią procesyjką, rozświetlając mroki ciemności latarenkami.
Dziś św. Mikołaja. Okazało się, że kiedy wszyscy się modliliśmy, w zakrystii Mikołaj zostawił dla dzieci czekolady!

01 grudnia 2019 - Adwentowo-bożonarodzeniowe życzenia od emerytowanego proboszcza parafii Pączewo ks. Henryka Martina

"Oto ten przeznaczony jest
na upadek i na powstanie wielu
i na znak, któremu sprzeciwiać się będą"
/Łk 2, 34/

Umiłował nas:
- do szaleństwa Żłóbka,
- do szaleństwa Krzyża,
- do szaleństwa Hostii.
Tak - to wszystko uczynił dla nas, dla Ciebie i dla mnie. Cóż takiego? "Boże Narodzenie": "Bóg się rodzi, moc truchleje, (…) ma granice - Nieskończony". Życzę Wam, moi Drodzy, aby świadomość tej wielkiej Miłości Boga wobec nas, nie zgubiła się w rozgardiaszu przygotowań do świat i w samym przeżywaniu tych tak bardzo rodzinnych uroczystości. Niech też obudzi się w naszych sercach prawdziwa i żywa Wiara w tę prawdę, że "Syn Boży stał się Człowiekiem, umarł na Krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia".
Niech te przebogate w radość świąteczne dni, poprzedzone przygotowaniem adwentowym, staną się dla każdego z nas dniami umocnienia i ożywienia wiary, nadziei i miłości. Maryja, nasza Matka i Królowa, dała nam Jezusa, Syna Bożego. W tym roku chcemy życzyć sobie wzajemnie szczególnie tego, aby zaprzestano znieważania świętości symboli religijnych i narodowych naszej Ojczyzny. Szczególnie bardzo boleśnie rani nas atak i sponiewieranie naszej Matki i Królowej, Bogarodzicy Maryi, w Jej Jasnogórskim Wizerunku.
W pierwsze soboty miesiąca będziemy Jej wynagradzać za grzechy, obelgi i bluźnierstwa popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu NMP. Obrażają one Boga i Matkę Bożą.

WSPÓLNA MODLITWA PRZY WIGILIJNYM STOLE

Boże, nasz Ojcze, w tej uroczystej godzinie wychwalamy Cię i dziękujemy za noc, w której posłałeś nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela i prosimy Cię:
1. Udziel naszej rodzinie daru miłości, zgody i pokoju.
2. Obdarz naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych pokojem tej nocy.
3. Wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych, głodnych pociesz i umocnij Dobrą Nowiną tej świętej nocy.
4. Naszych zmarłych (wymienić imiona) obdarz szczęściem i światłem Twojej chwały.
Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc zajaśniała blaskiem prawdziwej światłości Twojego Syna - spraw, abyśmy jaśnieli blaskiem Twojego światła w naszym codziennym postępowaniu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Dzieląc się duchowo naszym polskim, tradycyjnym opłatkiem zapewniam Was wszystkich i Wasze rodziny o swojej szczególnej pamięci modlitewnej przy Bożym żłóbku. Na 366 nieznanych dni roku 2020 - niech Dobry Bóg nam wszystkim błogosławi, a Matka Jezusa Chrystusa otacza nas płaszczem swej Matczynej Opieki!

"Szczęść Boże!"
Z Chrystusowym i Maryjnym pozdrowieniem życzy
emerytowany proboszcz parafii Pączewo
ks. Henryk Martin

Więcbork, w Adwencie 2019 roku.


01 grudnia 2019 - I Niedziela Adwentu
Oto Pan Bóg przyjdzie!
W czasach, gdy zło nazywane jest dobrem, a dobro złem, umiejmy zauważać i szanować tradycyjne wartości. Pamiętajmy - "Czas ucieka, Wieczność czeka!"
Podczas pierwszej Mszy Świętej ks. proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił świece Caritas oraz opłatki.
Przed ołtarzem głównym pojawił się wieniec adwentowy, na którym zapłonęła pierwsza świeczka.

20 listopada 2019 - Remont kościoła
Prace remontowe na wieży naszego kościółka idą całą parą, co widać z daleka!

16 listopada 2019 - Podziękowanie harcerek i harcerzy
Harcerki z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerek Borowianki i harcerze z 5. Kociewskiej Drużyny Harcerzy Kociewiak wraz z drużynowym Krzysztofem Glińskim serdecznie dziękują parafianom z Wolentala, Pączewa i mieszkańcom Czarnegolasu za życzliwość i wsparcie akcji zbierania złomu i makulatury!
P.S.
Przyjemne z pożytecznym :) Radość młodych ludzi ze wspólnej pracy dla wspólnego dobra, z pomocy w "odzłomowaniu" naszych gospodarstw domowych wypisana jest na ich twarzach. A nam starszym przypomniały się dobre czasy i akcje Niewidzialnej Ręki ;)

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krzysztofa Glińskiego - drużynowego 5. Kociewskiej Drużyny Harcerzy Kociewiak


11 listopada 2019 - Święto Niepodległości
Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez ks. Ireneusza Nowaka. Członkowie KGW Pączewo, harcerze oraz mundurowi odpowiedzieli na apel księdza proboszcza i przybyli w strojach galowych. Stawił się poczet sztandarowy pączewskiej szkoły. Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik ofiar II wojny światowej, gdzie rozpoczęła się druga część świętowania. Przy pomniku honorową wartę pełniły harcerki z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerek Borowianki i harcerze z 5. Kociewskiej Drużyny Harcerzy Kociewiak. Zebrani zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Grażyna Stolc przedstawiła fakty z historii oraz odczytała listę ofiar z naszej parafii z II wojny światowej. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz znicze. Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni "Boże coś Polskę".

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krzysztofa Glińskiego - drużynowego 5. Kociewskiej Drużyny Harcerzy Kociewiak


01 listopada 2019 - Sollemnitas Omnium Sanctorum
Uroczystość Wszystkich Świętych uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

30 października 2019 - Sprzątanie cmentarza
30 października dwa patrole mieszane po 7 osób z 5. Kociewskiej Drużyny Harcerzy Kociewiak oraz z 1. Kociewskiej Drużyny Harcerek Borowianki pod opieką drużynowego Krzysztofa Glińskiego, katechetki Magdaleny Maleckiej-Glińskiej oraz zastępowej Zielonych Mrówek Joanny Szwarc zorganizowali akcję sprzątania pomnika ofiar II wojny światowej przy kościele oraz zaniedbanych grobów na pączewskim cmentarzu. Zastępowa Asia (z karteczką SANEPID) i drużynowy Krzysztof (z karteczką KONTROLA JAKOŚCI) nadzorowali sprzątanie. Uprzątnięto 18 grobów. Akcja harcerzy spotkała się z pozytywnym odbiorem. Podczas wyszukiwania zaniedbanych grobów harcerze mieli za zadanie odnaleźć wcześniej zaznaczone miejsca na cmentarzu i przy okazji zwrócić na nie uwagę. Na koniec wszyscy otrzymali od drużynowego nagrody – słuchawki oraz słodkości. Cała akcja zakończyła się obrzędem harcerskim.
Serdecznie dziękujemy młodzieży i opiekunom!

Zdjęcia dzięki uprzejmości drużynowego Krzysztofa Glińskiego


20 października 2019 - Apel Pamięci w Lesie Zajączek
Przemierzając polskie dróżki wielokrotnie napotykamy tabliczki z logo Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedstawiające dwa miecze i znicz. To znak, że w pobliżu znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej, miejsce zbrodni na narodzie polskim, ludobójstwa, miejsce które naszym moralnym obowiązkiem jest odwiedzić i uczcić choćby chwilą ciszy.
Takimi symbolami oznakowane są drogi dojazdowe do Lasu Zajączek koło Skórcza, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzelali około 150 mieszkańców z rejonu Skórcza. Od pięciu lat jesienią organizowany jest tutaj, przy masowych grobach, apel pamięci. Jego pomysłodawcą jest Antoni Chyła (który również czuwa nad corocznymi przygotowaniami), głównym organizatorem Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu, a patronatem honorowym objął Starosta Starogardzki. Na apel zbierają się drużyny młodzieżowe OSP, jednostki OSP, poczty sztandarowe szkół i organizacji, samorządowcy oraz mieszkańcy regionu. Wysłuchują, prócz tradycyjnych wezwań, również listę osób z powiatu starogardzkiego, które zginęły w obronie Ojczyzny lub zostały zamordowane w czasie II wojny światowej. Między kolejnymi wezwaniami odgrywane jest na werblu tremolo, a odzewy wygłaszają oddziały młodzieżowe OSP z gminy Skórcz.
W tym roku po raz pierwszy przy grobach odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Poległych i Pomordowanych podczas II wojny światowej. Przewodniczył jej ks. dziekan Dariusza Ryłko, a kazanie wygłosił ks. Franciszek Kurowski, którego krewni są ofiarami zbrodni niemieckiej w Lesie Zajączek. Główna myśl przemowy dotyczyła tego, że aby życie miało wartość, musi być poniesiona ofiara, zaś największą obroną jest modlitwa, szczególnie różaniec, którego wszystkie 59 „kul” (paciorków) zawsze trafia celnie.
Apel pamięci odczytał chor. mar. Sławomir Bochniak.
Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy przed delegacje oraz osoby prywatne.

Barbara Dembek-Bochniak
Wykorzystanie zdjęć lub tekstu przez media tylko za zgodą autorki.


19 października 2019 - przygotowania do uroczystości w Lesie Zajączek
Las Zajączek koło Skórcza. Groby masowe ofiar zbrodni niemieckiej z II Wojny Światowej. Jutro o 14.00 Msza Święta w intencji ofiar i poległych, a po niej Apel Pamięci. Zapraszamy! Bądźcie juto! Będzie ciepło i słonecznie.
Przy grobach trwają przygotowania...

19 października 2019 - publikacja w "Pielgrzymie" i "Gazecie Kociewskiej"
W najnowszym numerze dwutygodnika katolickiego "Pielgrzym" (z 20 i 27 października 2019) ukazał się artykuł "Prace remontowe i konserwatorskie pączewskiego kościoła", traktujący o remontach w pączewskim kościele.

W ostatnim numerze tygodnika "Gazeta Kociewska" (z 16 października 2019) ukazał się artykuł "Świątynia odzyska swój dawny blask", traktujący o tym samym wydarzeniu.

09 października 2019 - publikacje w "Pielgrzymie"
W ostatnim numerze pisma katolickiego "Pielgrzym" (z 6 i 13 października 2019, nr 20 (779)), w "Mikserze z diecezji" ukazały się dwa artkuły o naszej parafii:
1. "Wycieczka scholi i kolędników misyjnych" autorstwa Tomasza Malkowskiego
2. "Most Modlitewny w Pączewie" autorstwa Barbary Dembek-Bochniak

02 października 2019 - Prace remontowe i konserwatorskie przy kościele
Gospodarzem parafii Pączewo jest ks. Ireneusz Nowak. Oprócz opieki duchowej nad wiernymi sprawuje opiekę administracyjną nad obiektami parafialnymi. W ciągu 11 lat zorganizował i nadzorował generalny remont plebanii (łącznie z wymianą dachu), renowację wielu cennych elementów wystroju kościoła (zabytkowe feretrony, naczynia liturgiczne, krzyże), a przede wszystkim wymianę dachu, orynnowania oraz instalacji odgromowej na naszym kościele. Każdy kto remontuje dom, wie, że najpierw trzeba zadbać o dach, później o fundamenty, mury, a na końcu odnawiać wnętrze. I taką kolejność postępowania obrał nasz ksiądz proboszcz. Od trzech lat, wspierany przez osoby kompetentne z zakresu ochrony zabytków, pisał wnioski o dotację na remont, które skierowane były do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy wnioski zostały po raz trzeci odrzucone, ks. Ireneusz Nowak zwrócił się rzeczowym pismem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o ponowne rozpatrzenie aplikacji. W ciągu tygodnia nadeszła odpowiedź, że sprawę przekazano do ponownego pochylenia się nad nią do Ministerstwa KiDN oraz wojewody pomorskiego, którym polecono, aby pomogli zdobyć środki. W ten sposób problem został sprawnie załatwiony i od początku września w parafii Pączewo realizowane są równolegle dwa projekty:
  1. "Wzmocnienie fundamentów wieży kościoła pw. Zwiastowania NMP w Pączewie" - finansowany w 85% przez parafię, 15% przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Koszt inwestycji: 80 000 zł. Stosowna umowa ze Starostwem została podpisana 5 września.
  2. "Pączewo, kościół pw. Zwiastowania NMP (XIV w.): prace konserwatorskie przy elewacji wieży (XIV w.)" - koszt inwestycji: 160 000 zł, pokryty w kwocie 125 000 zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 35 000 zł przez parafię. Projekt przewiduje uzupełnienie ubytków cegieł i fug, oczyszczenie elewacji, wymianę tynków oraz zakonserwowanie murów.
Zakończenie obu inwestycji planowane jest na 20 listopada 2019 roku. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak serdecznie dziękuje za ofiarność i zaangażowanie parafian oraz ludzi dobrej woli spoza parafii, za odczuwalną życzliwość oraz wsparcie. My z kolei serdecznie dziękujemy Proboszczowi Księdzu Ireneuszowi Nowakowi za efektywne, gorliwe działanie na rzecz naszej wspólnoty parafialnej oraz poruszanie "nieba i ziemi" w poszukiwaniu źródeł finansowania remontów kociewskiej perełki, jaką jest nasza pączewska świątynia! Wielkie Bóg zapłać!

Barbara Dembek-Bochniak
Źródło zdjęć z podpisania umowy w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim: https://www.facebook.com/Powiat.Starogardzki

     


01 października 2019

Rozpoczął się październik - miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W tak pięknym dniu - pierwszym dniu pięknego, różańcowego miesiąca - Pan Bóg powołał do siebie zelatorkę Róży Różańcowej Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
Świętej Pamięci Panią Stefanię Laskowską.
Zapewne szczęśliwa mieszka teraz blisko Matki Bożej i przebiera paciorki różańca już tam, w Domu Ojca!
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj jej świeci na wieki.


29 września 2019 - Scenki niedzielne
W niedziele ksiądz Ireneusz Nowak odprawia trzy msze święte. Na pierwszą, tę ekstremalną mszę o 7:30, stawiają się zwykle mieszkańcy drogi pod Grabowo. Modlą się, śpiewają, kupują "Tygodnik Parafialny", a po mszy czekają na siebie i od płotu kościelnego idą taką procesyjką do domów. Tak jest zwykle co niedziela. Jeżeli któregoś z sąsiadów nie ma, wszyscy się niepokoją. Jest czas, żeby porozmawiać o ogrodach, pochwalić się dziećmi i wnukami, podzielić się troskami, wymienić doświadczeniami gospodarskimi. Tę scenę widzę co niedziela i pozytywnie zazdroszczę, że to pokolenie chce i potrafi tworzyć wspólnotę, która Dzień Pański czci już z rana, bo kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje... Nasze pokolenie już tak nie potrafi...
Po publikacji zdjęcia na profilu facebookowym parafii Pączewo pan Antoni Chyła napisał: "Trzeba dodać, że ulica ta wypiękniała. Utwardzona i co najważniejsze wyeksponowany teren wokół domów, gdzie teraz jesienią pięknie są widoczne krzewy, drzewa owocowe lub kwiaty jednoroczne czy wieloletnie. Te spotkania to wymiana relacji z przebytego tygodnia i planów na przyszły tydzień. Tak powinno być, bo tworzymy maleńką ojczyznę."
Niech ta procesyjka w komplecie wraca z porannych niedzielnych mszy świętych jeszcze długie lata!

Barbara Dembek-Bochniak


27 września 2019 - Prapremiera filmu "Szpęgawsk 1939"
Mój odbiór filmu "Szpęgawsk 1939"
Pośrodku, między mną i Sławkiem, stoi Sebastian Bartkowski - reżyser filmu „Szpęgawsk 1939” tworzący w ramach Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Film to trzecia część cyklu „Zbrodnia pomorska”. 27 września uczestniczyliśmy w prapremierze.
Sebastian Bartkowski to nie jest taki zwyczajny reżyser filmowy. Po prapremierze zebrana publiczność usłyszała od niego niezaprzeczalny fakt: o zbrodni wołyńskiej, katyńskiej wszyscy słyszeli, a o zbrodni pomorskiej mówi niewielu. W samym tylko Lesie Szpęgawskim Niemcy zamordowali od 5000 do 7000 Polaków. Kaci dokonali zbrodni, ale nie zostali za nią ukarani…
W piątkowym pokazie przedpremierowym uczestniczyliśmy my – statyści, którzy dzięki reżyserowi oraz ekipie produkującej dokument wzięliśmy udział w przedsięwzięciu upamiętniającym zbrodnię w Lesie Szpęgawskm.
Konstrukcja filmu przemyślana od A do Z. Logicznie i przystępnie prowadzona narracja zbudowała dramaturgię, którą wzmocniła oprawa dźwiękowa (podczas sceny pokazującej grób z zabitymi kapłanami dobrana pieśń sama w sobie jest hołdem). Wspomnienia wiarygodnych świadków – głównie dzieci ofiar – zostały zmontowane tak, że tworzą całościowy i obiektywny obraz: na początku wspomnienia przyjaznych dobrosąsiedzkich stosunków z niemieckimi gospodarzami, pierwsze rysy, popsucie dobrej atmosfery, tragedia, a potem to, co bardzo wzruszyło – łaknienie powojennego spotkania z najbliższymi, których zabito w Szpęgawsku (‘kilka lat czekałam z nadzieją, że tata otworzy furtkę i go zobaczę’'), wyrzuty dręczące najbliższych do dziś (‘nie mogę sobie darować, że nie dość prosiłem matkę, aby zabrała brata ze szpitala, a teraz nawet nie wiem, gdzie jest jego grób’ – a przecież brat ofiary był wtedy małym dzieckiem…), wołanie pokoleń o pokój, aby nigdy więcej nie było wojny… Film to pięknie pokazuje. Reżyser i ekipa filmowa pięknie to pokazali. Tak poprowadzić wywiady ze świadkami historii, aby wydobyć z nich te wszystkie wspomnienia, takie wzruszające i przejmujące słowa, a potem je tak – matematycznie logicznie – zmontować – wielki szacunek dla twórców filmu! A zbrodnia nazwana jest tak, jak powinna – to zbrodnia niemiecka, mordowali Niemcy. Film opowiada historie kompletną. Na końcu podane są losy katów, podana jest lista ofiar, zdjęcia wielu z nich…
Widzieliśmy, jak pracowała ekipa filmowa – my akurat podczas planów w Pelplinie. Trzeba być geniuszem, żeby kręcąc sceny w takim pośpiechu (przecież to było genialne szaleństwo), nakręcić taki materiał ilustrujący narrację.
Imponujące jest to, że młodzi ludzie zrzeszeni w Instytucie Filmowym Unisławskiego Towarzystwa Historycznego to ludzie z okolic Bydgoszczy i Torunia, nie z Kociewia, a materiał zebrali i ujęli całościowo, co wymagało niesłychanego rozeznania na "rynku ludzkim", zarówno "cywilów", jak i elity historycznej. Znaleźli odpowiednich ludzi, opowiedzieli historię prawdziwą, opowiadającą przykładowe losy grup zawodowych, wyznaniowych z całego terenu Kociewia.
Chapeau bas reżyserze Bartkowski! Chapeau bas Twórcy filmu!
Bogu dziękujmy, że znaleźli się młodzi ludzi, młodzi twórcy-artyści którzy 80 lat po tragicznych zdarzeniach utrwalili wspomnienia, zaangażowali mieszkańców Kociewia i w ten sposób powstał film niezwykły, bo taki nasz, upamiętniający wydarzenia, których do tej pory nikt z Kociewia nie podjął się uwiecznić w takiej formie.
I ja jestem przez sekundę, i Sławek jest w kilku scenach, jest i nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, jest i Adam z Pączewa… Jesteśmy dumni, że reżyser wybrał nas do scen.
Serdecznie dziękuję też za włączenie parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie oraz mnie na listę wspierających film. To wielki honor!
Wiele osób ze starszego pokolenia, pamiętających wojnę i czasy powojenne mówią, że boja się obejrzeć ten film. A powinni go obejrzeć koniecznie z młodszym pokoleniem i powiedzieć dzieciom, wnukom i prawnukom: tak było, tak właśnie było! Reżyser Sebastian Bartkowski i jego ekipa z IFUTH opowiedziała historię prawdziwą!

Barbara Dembek-Bochniak


19 września 2019 - Most Modlitewny WSD w Pelplinie - parafia Pączewo
Podobnie jak 6 czerwca dziś przez cały dzień łączymy się duchowo z klerykami oraz kadrą dydaktyczną Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w ramach kolejnej edycji Mostu Modlitewnego.
O 17:00 w remontowanym pączewskim kościele rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której najpierw wspólnie z proboszczem ks. Ireneuszem Nowakiem, a później w modlitwie indywidualnej prosiliśmy o łaski i wytrwanie w powołaniu, o powołania kapłańskie oraz opiekę nad seminarzystami z WSD w Pelplinie. Później licznie zebrani parafianie modlili się w intencji seminarzystów i seminarium podczas Mszy św.
Seminarzyści zapewniali, że ze swojej strony modlili się za naszego duszpasterza, wiernych, parafię oraz w intencji powołań. Dzisiejszy wieczorny różaniec w Radiu Głos będzie odmówiony w intencji naszej parafii.

13-15 września 2019 - wycieczka Scholi i kolędników misyjnych
13 września 2019 roku o 16.30 dzieci ze scholi św. Cecylii oraz kolędnicy misyjni wraz z opiekunami zebrali się na placu przed plebanią, aby o 16.50 wyruszyć autokarem na długo oczekiwaną wycieczkę do Gietrzwałdu. Przed wyjazdem ks. proboszcz Ireneusz Nowak pobłogosławił nas, życząc udanej wycieczki i bezpiecznej drogi.
Do Gietrzwałdu przybyliśmy o 20.05. Zakwaterowaliśmy się w budynku byłej szkoły. Do dyspozycji mieliśmy cztery sale, toalety dla dziewcząt i chłopców. Właściwie cały budynek byłej szkoły był do naszej dyspozycji. O 20.45 udaliśmy się na Apel Maryjny do oddalonego dosłownie o 200 metrów Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Po apelu i modlitwie udaliśmy się w miejsce zakwaterowania, gdzie przygotowaliśmy pyszną kolację. Obowiązki prowadzenia modlitwy przed i po posiłku przejęła Joasia. Po kolacji toaleta wieczorna i "caprztyk".
Noc minęła bardzo spokojnie. Pobudka dla dzieci o 8.00. Opiekunowie wstali wcześniej, aby przygotować śniadanie. Jednak zanim to nastąpiło, niektórzy wybrali się na mszę św. poranną w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Zaraz po śniadaniu przygotowaliśmy się do wyjazdu na pola bitwy pod Grunwaldem. Byliśmy tam około 10.30. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy pola bitwy oraz muzeum. Wszyscy wiele dowiedzieliśmy się o tej bitwie i nie tylko. W drodze powrotnej gościliśmy w Karczmie Mazurskiej w Ostródzie, gdzie zjedliśmy pyszny obiad, a po obiedzie był czas na "ciastko, lody i kawę". Po powrocie do Gietrzwałdu znaleźliśmy trochę czasu wolnego dla siebie. Wykorzystaliśmy go na gry i zabawy. Następnie wspólnie udaliśmy się do cudownego źródełka, a po tym odmówiliśmy modlitwę przy pomniku Dziecka Utraconego. Na alejce prowadzącej na wzgórze odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Drogę poprowadziły dzieci: Michał, Iza, Radek i Asia. Po rozważaniach Męki Pańskiej udaliśmy się na kolację i o 20.45 ponownie na Apel Maryjny. Po powrocie do szkoły przygotowaliśmy się do noclegu.
Noc minęła spokojnie i szybko. Rano o 7.00 wstaliśmy na śniadanie. Około 8.40 udaliśmy się wszyscy na niedzielną mszę św. Po niej wróciliśmy do szkoły. Spakowaliśmy się i wykwaterowaliśmy. Był to dla nas trochę smutny moment, ponieważ chcieliśmy jeszcze zostać. Gietrzwałd to wspaniałe miejsce na wypoczynek. Gdy powiedziałem, że ksiądz Irek będzie za nami bardzo tęsknił, gdy nie wrócimy na czas, to od razu smutek minął. Myślę, że kolejnym powodem ustąpienia smutku był fakt, iż właśnie wybieraliśmy się do Rodzinnego Parku Rozrywki "Nowa Holandia" w Elblągu. W parku tym spędziliśmy prawie trzy godziny. Atrakcji mnóstwo. Dmuchane zjeżdżalnie (jedna z nich największa w Polsce), trampoliny, kopalnia złota, park stworów, mini ZOO, osada Wikingów, ptaszarnia, obłędny tunel i najfajniejsza atrakcja - półgodzinny rejs tramwajem wodnym. Czas upłynął nam bardzo szybko. Na "obiad" wybraliśmy się do... Mc Donald's. Dzieci to bardzo ucieszyło. Około godziny 16 wsiedliśmy do naszego autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Pączewie byliśmy o 17.30. Przywitał nas ks. proboszcz oraz rodzice.
To był udany wyjazd. Bardzo miło spędziliśmy ze sobą czas. Bardzo dziękuję opiekunkom - Pani Irenie, Pani Magdzie i Pani Justynie - za opiekę nad dziećmi i pomoc we wszystkim. Serdeczne podziękowania kieruję również do naszego niezawodnego mistrza kierownicy Pana Mariusza. Wyjazd z nim to gwarancja bezpieczeństwa i spokoju w podróży. Duże brawa dla niego. Podziękowania kieruję również do wszystkich parafian i sponsorów. Bez Was byłoby nam ciężko zebrać potrzebną na wyjazd kwotę. Bóg zapłać. Była to pierwsza nasza taka wycieczka i z pewnością nie ostatnia.

Wasz organista Tomasz.


05 września 2019
Na profilu facebookowym "Powiat starogardzki" czytamy:

Kolejne wsparcie na realizację prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach. Tym razem dofinansowanie otrzymała parafia p.w. Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym na zadanie "Konserwacja drewnianego stropu oraz malowanie ścian wewnątrz kościoła parafialnego" oraz parafia p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie na wzmocnienie fundamentów wieży kościoła.

Cieszymy się bardzo! Serdecznie dziękujemy Proboszczowi Księdzu Ireneuszowi Nowakowi za efektywne, gorliwe działanie na rzecz naszej wspólnoty parafialnej oraz poruszanie "nieba i ziemi" w poszukiwaniu źródeł finansowania remontów kociewskiej perełki, jaką jest nasza pączewska świątynia! Wielkie Bóg zapłać!

Źródło informacji i zdjęć: https://www.facebook.com/Powiat.Starogardzki


01 września 2019
Pierwszy września... I nic nie jest takie samo...
80 lat temu świat ogarnęła wojenna zawierucha...
A nasz kościółek... Wieża nabierze wkrótce nowego blasku! Ku pamiątce zachowajmy obraz, który towarzyszył nam prawie rok...

15 sierpnia 2019 - Matki Boskiej Zielnej
W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Matki Boga, w Matki Boskiej Zielnej, tradycyjnie ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak poświęcił przyniesione pierwociny roślin, zbóż i ziół.
Jak zwykle zdjęcie zrobiono podczas "ekstremalnej" Mszy Świętej, to znaczy o 7:30 :)

***

Po południu żołnierze i reprezentacja harcerzy z Pączewa wzięli udział w obchodach święta Wojska Polskiego w parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, gdzie między innymi oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom skłądając kwiaty oraz uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

06 sierpnia 2019 - Odpust Przemienienia Pańskiego
Obchodzone 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego (Pan Jezus przemienił się na górze w obecności apostołów, aby utwierdzić ich wiarę i ukazać swoją chwałę) to wielkie wydarzenie dla parafii Pączewo - odpust. Obie Msze św. zgromadziły licznych parafian oraz gości. Na dwie godziny przed sumą odpustową popadało - w pączewski odpust zawsze pada deszcz. Suma rozpoczęła się o 18-ej. Przy Stole Pańskim stanął główny celebrans Mszy św. ks. Dariusz Kwaśny oraz kapłani koncelebrujący: ks. Marcin Zabrocki, ks. Franciszek Kamrowski i ks. Ireneusz Nowak.
Pan Bóg nigdy nie zsyła na człowieka więcej, niż ten by mógł wziąć na swoje barki, czego przykładem jest ks. Dariusz Kwaśny. Od ponad 9 lat jest proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Suliszewie, w skład której wchodzi aż pięć kościołów. Nikt księdzu nie pomaga w sprawowaniu posługi kapłańskiej i administracyjnej. Dodatkowo katechizuje w kilku szkołach ponadgimnazjalnych i jeszcze znajduje czas na hobby - jazdę na motocyklu, wchodzi w skład prowadzącej działalność duszpasterską Kapłańskiej Grupy Motocyklowej God's Guards Sacerdos Group (Strażnicy Boży - Grupa Sacerdos; sacerdos - z łaciny 'ksiądz'). Jest, według mnie, fenomenem foniatrycznym. Przy wykonywaniu kapłańskich obowiązków w tylu miejscach stale emituje głos, który brzmi jak donośny dzwon (aż mała dziewczynka siedząca przede mną w ławce, zatykała sobie uszy :) ). Ks. Nowak porównał go na koniec mszy do świętej pamięci ks. Franciszka Bielińskiego, który przez całe lata na pączewskich odpustach grzmiał: "Pan Bóg w swoją stronę, człowiek w swoją stronę!"
Kto był, to wie, że kazanie ks. Kwaśnego, oscylujące wokół pytania "Jak wierzyć w trudnych czasach?", było po prostu wspaniałe. Niewiarygodne, ale w XXI wieku nadchodzi czas (właściwie już jest), w którym prześladuje się księży i chrześcijan, w tym katolików, i trzeba się na niego przygotować. Celem prześladowców od zawsze było złamanie ducha i sumienia człowieka. Ksiądz udowodnił to na kilku przykładach. Już w Cesarstwie Rzymskim ciemiężcom zależało na apostazji chrześcijan - odstępstwie od wiary, bo zabijanie ich z ekonomicznego punktu widzenia było nieopłacalne, wszak wypracowywali zysk. Jako jeden z przykładów z XX wieku ksiądz podał losy dziś Świętego José Sáncheza del Río - torturowanego 15-latka z Meksyku, zmuszanego do wyrzeknięcia się wiary, który na chwilę przed śmiercią krzyknął "Viva Cristo Rey!" ("Niech żyje Chrystus Król!"), a zastrzelony zdołał zakreślić własną krwią znak krzyża na ziemi, po czym umarł (jego losy opowiada film "Cristiada"). Inny przykład - 271 błogosławionych misjonarzy klaretynów, zamordowanych w 1937 za wiarę przez komunistów w Hiszpanii. Te wydarzenia miały miejsca w tradycyjnych katolickich krajach, a mordowali bracia. Podobnie tradycyjnie katolickim krajem jest Polska. Ks. Dariusz zadał pytanie: "Czy i u nas dojdzie do wybuchu takich prześladowań?" Przywołał zdarzenie z 2015 roku, kiedy wojownicy Państwa Islamskiego zamordowali na oczach świata grupę koptów (wiernych kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego), którzy w chwili śmierci modlili się. Padło kolejne pytanie: "Co zrobilibyśmy, stojąc przed wyborem: wiara albo życie?" Widząc prześladowania chrześcijan, wielu katolików odchodzi od wiary, ale wielu, często "grzeszników", staje w jej obronie. Od zawsze atakowano najpierw duszpasterzy, księży, w myśl reguły: uderz pasterza, a owce same się rozproszą. "Co stanie się z Twoją wiarą, gdy wewnętrzny lub zewnętrzny totalitaryzm zlikwiduje księży i nie będzie pogrzebów, chrztów, ślubów? Czy wiara przetrwa?" Tu ks. Kwaśny opowiedział historię z końca XX wieku, z Syberii, gdzie księża obejmują duszpastersko terytoria o powierzchni kilku tysięcy kilometrów kwadratowych. Na jedną z Mszy św. przybył dziadek, z prośbą o udzielenie mu I Komunii św. Okazało się, że zdał katechizm, że został wyspowiadany… w 1939 roku, a w dniu I Komunii został z rodziną zesłany na Sybir. Od tamtego czasu nie spotkał żadnego kapłana. Czekał 60 lat, przeszedł wiele kilometrów, aby stanąć przed księdzem katolickim i prosić o udzielenie sakramentu. Czy nasza wiara wytrzymałaby te 60 lat? Ksiądz Dariusz z żalem zauważył, że w tej chwili urządza się kpiny z wartości religijnych, manipuluje słowami dostojników kościoła, aby ich ośmieszyć, pustoszeją seminaria… Nie znamy dnia ani godziny i dlatego musimy być, podobnie jak apostołowie na Górze Przemienienia, gotowi, utwierdzeni w wierze.
Takie przejmujące kazanie było potrzebne - zebrani w kościele podziękowali księdzu Dariuszowi słowami "Bóg zapłać".
Po Mszy św. można było stać się posiadaczem wartościowych, pięknie wydanych publikacji, promujących wartości chrześcijańskie. Książki rozeszły się jak świeże bułeczki!
Jest coś wspaniałego w naszych odpustach parafialnych - śpiew wiernych zebranych na Eucharystii. Wypełnia całą świątynię odświętnym patosem. Piękny jest nasz pączewski odpust.

Barbara Dembek-Bochniak


29 lipca 2019 - 37. Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę na noclegu w parafii Pączewo
Cztery grupy Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę od 28 lipca do 12 sierpnia przemierzają polskimi drogami i ścieżkami około 500-kilometrową trasę do Częstochowy. To już 37. pielgrzymka - tym razem odbywa się pod hasłem "W mocy Bożego Ducha". Tradycyjnie część pątników nocuje w naszej parafii: grupa biało-czerwona w Pączewie, część grupy biało-fioletowej w Wolentalu. Jak zawsze około 20:30 pielgrzymi oraz parafianie spotkali się w pączewskim kościele na Apelu Jasnogórskim. Nasi goście to w dużej części ludzie młodzi, zatem świątynia rozbrzmiała wesołym śpiewem, a młodzi wraz z opiekunem ks. Piotrem Wieckim (oraz ks. Łukasza Chamier Ciemińskim) pląsając radowali się z przebywania we wspólnocie uwielbiającej Boga i dążącej do ukochanej Jego Matki - Maryi. Tradycyjnie też do oprawy muzycznej przyłączył się proboszcz parafii Jabłowo ks. Gerard Jakubiak, który poprowadził część śpiewów. W środę po Mszy św. o 6 rano pątnicy ze swoimi intencjami ruszyli w dalszą drogę. Poczęstunek dla gości zorganizowały sołectwa. Wszystkim, którzy przyczynili się do ugoszczenia pielgrzymów serdeczne Bóg zapłać!

28 lipca 2019 - Święcenie pojazdów
Boże, Ty mocą swojego Słowa stworzyłeś wszechświat, dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem i moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli. Spraw, aby ten pojazd, który jest dziełem ludzkiej mądrości i pracy, dzięki Twojemu błogosławieństwu służył dobru ludzi, ich pracy i wypoczynkowi. Za wstawiennictwem świętego Krzysztofa obdarz roztropnością wszystkich, którzy będą się posługiwać tym pojazdem. Niech ostrożnie i bezpiecznie odbywają swoje podróże i troskliwie dbają o bezpieczeństwo innych ludzi. Gdy będą się udawać do pracy lub na odpoczynek, niech w drodze towarzyszy im zawsze Chrystus. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.

19 czerwca 2019 - Publikacje o moście modlitewnym parafia Pączewo - WSD pelplin
Widać naszych! :)

"Gazeta Kociewska" - 26 czerwca)

20 czerwca 2019 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Boże domki                                              

Procesja

Okna :)

19 czerwca 2019 - Publikacje o moście modlitewnym parafia Pączewo - WSD pelplin

"Pielgrzym" - nr 12 (771) z 16 i 23 czerwca)

"Tygodnik Parafialny" nr 24 (1470) z 16 czerwca 2019


18 czerwca 2019 - Pączewski cmentarz na GROBONET.COM
Ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych GROBONET.COM to połączona baza danych ponad 600 cmentarzy w całym kraju. Łączy ona informacje pochodzące z programów dla administracji cmentarzy które zawierają mapy i dokumentację fotograficzną. Stworzenie takiej platformy stało się możliwe po przeprowadzeniu inwentaryzacji cmentarzy i zasileniu oprogramowania. Spis grobów i pochowanych jest na bieżąco aktualizowany przez administratorów cmentarzy. Wyszukiwarka osób pochowanych i grobów jest możliwa również w wersji mobilnej w systemie Android.

W tej bazie są zebrane dane również z pączewskiego cmentarza.

TUTAJ - ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych GROBONET.COM (http://grobonet.com/)

TUTAJ - podstrona wyszukiwarki obejmująca cmentarz w Pączewie (http://paczewo.grobonet.com/)


06 czerwca 2019 - Most Modlitewny Parafia pw. Zwiastowania NMP w Pączewie - Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie
Dziś w ramach kolejnej edycji Mostu Modlitewnego przez cały dzień łączymy się duchowo z klerykami oraz kadrą dydaktyczną Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
O 17ej spotkaliśmy się w pączewskim kościele, aby adorując Najświętszy Sakrament, prosić o łaski z nieba dla tych, których Bóg powołał, aby stali się narzędziem w Jego rękach, dzięki któremu wskaże nam drogę do życia wiecznego.
A zatem wspólnie odmówiliśmy różaniec, była chwila na cichą modlitwę, a później wspólnie z księdzem proboszczem Ireneuszem Nowakiem prosiliśmy o powołania kapłańskie oraz opiekę nad seminarzystami z WSD w Pelplinie oraz seminarium - we wszelkich sferach. Ta część Mostu Modlitewnego zakończyła się błogosławieństwem. Później licznie zebrani parafianie modlili się w intencji seminarzystów i seminarium podczas Mszy św. Zapewne w tej intencji wzrok i myśli do Boga wznosili w innym czasie dnia parafianie, którzy nie mogli przybyć do kościoła, a wśród nich przede wszystkim osoby chore.
Seminarzyści zapewniali, że ze swojej strony modlili się za naszego duszpasterza, wiernych, parafię oraz w intencji powołań.
Dzisiejszy wieczorny różaniec w Radiu Głos będzie odmówiony w intencji naszej parafii.

14 maja 2019 - Publikacja w "Gazecie Kociewskiej"
Już jutro w nr. 20 "Gazety Kociewskiej" (15 maja 2019) reportaż z materiałów parafialnych "Oto jest dzień, który dał nam Pan" - relacja z przyjęcin w Pączewie.

12 maja 2019 - I Komunia Święta
Dziesięcioro dzieci z parafii Pączewo, które wcześniej z serduszek wymiotły wszelkie grzeszki, po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa w Komunii Świętej, tym samym po raz pierwszy w życiu wzięło pełny udział w Najświętszej Ofierze.
W liturgii słowa wzięli udział rodzice oraz babcia przyjmowanych dzieci.
W kazaniu ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak opowiedział historyjkę o zagubionej w stepie owieczce. Prowadząc dialog z dziećmi pięknie wytłumaczył porównanie dobrego pasterza do Pana Jezusa, który dba o nas, karmi nas swoim Słowem, któremu możemy zaufać i iść za nim, bo wiedzie nas właściwą drogą.
Na koniec Mszy św. dzieci wierszykami i piosenką podziękowały księdzu proboszczowi, rodzicom, katechetce Magdalenie Maleckiej-Glińskiej oraz organiście Tomaszowi Malkowskiemu. Również rodzice dzieci wyrazili słowa wdzięczności za pomoc przy organizacji uroczystości, która była bardzo poważna, dostojna, a jednocześnie upłynęła w ciepłym klimacie. Wystrój kościoła, bez zbędnego przepychu, bardzo ładnie podkreślał charakter uroczystości.

04 maja 2019 - Świętego Floriana

Druhny i Druhowie!
Z okazji Waszego Święta
życzę Wam Bożych łask i opieki Świętego Patrona - Floriana.
Niech Pan Was strzeże i błogosławi!

Ksiądz Ireneusz Nowak



21 kwietnia 2019 - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Wesoły nam dziś dzień nastał, * Którego z nas każdy żądał, * Tego dnia Chrystus zmartwychwstał, * Alleluja, Alleluja!

20 kwietnia 2019 - Wigilia Paschalna
Po zmroku, o 20:30 zebraliśmy się w pączewskim kościele, aby świętować Wigilię Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Tradycyjnie ksiądz poświęcił ogień, od którego zapalił paschał. Wbił w świecę pięć gwoździ symbolizujących rany Chrystusa. Odśpiewał Exsultet - orędzie wielkanocne.
W liturgii słowa aktywnie uczestniczyła młodzież.
W liturgii chrzcielnej zaśpiewaliśmy litanię do wszystkich Świętych oraz odnowiliśmy przysięgę złożoną podczas chrztu świętego.
Ostatnią część stanowiły liturgia eucharystyczna oraz uroczyste błogosławieństwo.

20 kwietnia 2019 - Wielka Sobota Święcenie pokarmów
O 10:00 oraz o 12:00 ksiądz Ireneusz Nowak poświęcił koszyczki z produktami na wielkanocny stół, które w ten sposób stały sie święconką.

19 kwietnia 2019 - Publikacja w "Pielgrzymie"
W najnowszym numerze "Pielgrzyma", nr 8 (767) z 21 i 28kwietnia 2019, opublikowano tekst o udziale księży z dekanatu skórzeckiego, w tym naszego proboszcza księdza Ireneusza Nowaka, w produkcji filmu "Szpęgawsk 1939".
Artykuł jest połaczeniem wstępu autorstwa Barbary Dembek-Bochniak oraz wzmianki facebookowej twórców filmu - Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.

19 kwietnia 2019 - Wielki Piątek
Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

18 kwietnia 2019 - Wielki Czwartek
Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Dzisiejsze święto to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Dlatego tez na początku Mszy św. delegacje młodzieży, harcerzy oraz róży różańcowej pw. św. Barbary z Wolentala złożyły naszemu księdzu proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi życzenia i wręczyły bukiety kwiatów.
Później zamilkły dzwony, odezwały się kołatki. Rozbrzmiał śpiew a capella. Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie można Go adorować.

P.S.
Triduum Paschalne to największe święta chrześcijańskie. Zadbajmy, szczególnie młodzież, o to, aby szczególnie w tak wyjątkowym czasie, do domu Boga przychodzić ubranym odświętnie.

18 kwietnia 2019 - Wielki Czwartek
Z okazji Wielkiego Czwartku, który jest pamiątką ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii
składamy wszystkim kapłanom, a szczególnie
naszemu Księdzu Proboszczowi Ireneuszowi Nowakowi
podziękowania za posługę, jaką pełnią i słowo, jakie głoszą.
Życzymy im, by dalej dzielili się wiarą, której mają w sobie tak wiele,
by wskazywali drogę, która zaprowadzi nas do Boga.
Niech Matka Boża i w szyscy święci mają Was w opiece!

14 kwietnia 2019 - Niedziela Palmowa
Wzorem ubiegłych lat przed mszami mogliśmy wspomóc harcerzy z drużyn działających w Pączewie, którzy w swoim kramiku rozprowadzali palmy oraz ozdoby wielkanocne. Ksiądz Ireneusz Nowak poświęcił wszystkie palmy przyniesione przez parafian, a Kołu Gospodyń Wiejskich z Pączewa podziękował za piękną palmę, która zdobiła ołtarz główny. Razem z ministrantami odczytał misterium Męki Pańskiej. Mszę rozpoczęliśmy śpiewając "Chrystus Królem", a zakończyliśmy "Króluj nam Chryste", nabierając tym samym duchowej siły przed Wielkim Tygodniem. O 15ej spotykamy się na ostatnim w tym roku nabożeństwie Gorzkich Żali.
Zdjęcia wykonano na ekstremalnej Mszy św., tej o 7:30, z najniższą frekwencją ;), kiedy większość naszych parafian, która pojawia się na mszach późniejszych, jeszcze słodko drzemała ;).

12 kwietnia 2019 - Droga Krzyżowa ulicami Pączewa
Pani Irena Trochowska i organista Tomasz Malkowski byli inicjatorami zorganizowania Drogi Krzyżowej ulicami Pączewa (a tydzień temu spektaklu pasyjnego, z którego niestety nie ma relacji). Krzyż do kolejnych stacji nieśli harcerze, młodzieżówka OSP, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Pączewa i z Wolentala, młodzież przystępująca do sakramentu bierzmowania, Koło Gospodyń Wiejskich z Pączewa, członkowie róż różańcowych oraz radni parafialni.

07 kwietnia 2019 - Rekolekcje wielkopostne
Przygotowując się do Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego uważnie słuchamy nauk rekolekcjonisty ks. dr. Marcina Zabrockiego. Gościmy go do wtorku. Na początek uzmysłowiliśmy sobie, że w okresie postu mamy zastanowić się, jak wygląda nasza wiara, którą przyjęliśmy dzięki rodzicom oraz chrzestnym podczas sakramentu chrztu świętego, a którą mamy pogłębiać przez całe życie. Post jest symbolem naszego doczesnego życia, które prowadzi nas do wieczności. Aby je godnie przejść, należy pamiętać między innymi o uczynkach miłosiernych co do duszy i co do ciała. Ważne jest też, aby nie akceptować grzechu.

07 kwietnia 2019 - Publikacje
W "Tygodniku Parafialnym" oraz w "Pielgrzymie" ukazał się artykuł o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy w pączewskim kościele. Zachęcamy do lektury.

26 marca 2019 - Odpust parafialny Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
25 marca uroczystym odśpiewaniem pieśni "Archanioł Boży Gabryel" rozpoczęliśmy sumę odpustu Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, którą sprawowało czterech księży: ks. Marcin Zabrocki, ks. Dariusz Ryłko, ks. Jan Doppke oraz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak. Kościół wypełniony po brzegi parafianami oraz gośćmi. Kazanie ks. kanonika Doppke z Pelplina nawiązywało do Matki Bożej, która przez Zwiastowanie Anielskie jest także naszą Matką. Odświętny charakter Eucharystii podkreślony został oprawą muzyczną w wykonaniu Scholi Śpiewu św. Cecylii pod kierunkiem naszego organisty Tomasza Malkowskiego. Po homilii cztery panie przystąpiły do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Relacja dzięki uprzejmości Magdaleny Maleckiej-Glińskiej oraz Tomasza Malkowskiego, którym dziękujemy.


24 marca 2019 - Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy
IKONA MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W PĄCZEWSKIM KOŚCIELE
Już jest! Już zadomowiła się w pączewskim kościele - Kopia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy oprawiona w zdobne ramy stelażu feretronu św. Franciszka!
Fundatorem ikony jest nasz ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak, który jak tylko objął naszą parafię, zdecydował, że kiedyś pojawi się w niej wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy. I pojawił się! Ikonę napisała pod kierownictwem ojca redemptorysty Eugeniusza Karpiela CSsR artystka Edyta Przybyła. Ojciec Karpiel jest autorem kopii ikony MBNP, która w 2015 roku została podarowana papieżowi Franciszkowi. Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 1865 roku przekazał w opiekę redemptorystom papież bł. Piusa IX z poleceniem: "Uczyńcie ją znaną na całym świecie". I tak się stało. Jest to najbardziej znany dziś na świecie wizerunek Najświętszej Maryi Panny. O. Eugeniusz Karpiel CSsR i artyści przez niego zgromadzeni są twórcami jednych z lepszych (jeśli nie najlepszych) kopii ikony MB Nieustającej Pomocy.
Ikona jest oprawiona w zdobne ramy stelażu feretronu św. Franciszka, który został odrestaurowany dzięki wsparciu państwa Litwińskich. Obraz św. Franciszka namalowany jest na desce, która jest czuła na zmiany temperatury i wilgotności. Decyzją pani konserwator obraz pozostał w plebanii.
Z całego serca dziękujemy naszemu Księdzu Proboszczowi za ten piękny dar. Niech Matka Boża ma Księdza i nas w nieustającej pomocy!

Barbara Dembek-Bochniak Zdjęcia: Sławomir Bochniak



06 marca 2019 - Środa Popielcowa

Środą Popielcową rozpoczęliśmy 40-dniowy post.

Posypmy głowy popiołem,
z Chrystusem nieśmy krzyż społem,
abyśmy z Nim zmartwychwstali
i hymn Mu chwały śpiewali.


04 marca 2019 - Dokument o tragedii w Lesie Szpęgawskim
Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w realizacji filmu dokumentalnego poświęconego zbrodni dokonanej przez Niemców w Lesie Szpęgawskim w 1939 roku. Będzie to trzeci odcinek serii "Zbrodnia pomorska 1939" po filmach "Karolewo 1939" i "Dąbrowa 1939", którą realizujemy wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.
Szpęgawsk to jedno z największych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej na Pomorzu Gdańskim w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Z imienia i nazwiska znanych jest 2377 ofiar, a całkowitą liczbę szacuje się na ok. 5-7 tysięcy. Byli wśród nich: wielu księży, nauczyciele, rolnicy, rzemieślnicy, urzędnicy i przedstawiciele innych profesji z okolicznych miejscowości.
Nasza produkcja oparta jest na kwerendzie archiwalnej, źródłach pisanych, wywiadach ze świadkami i na filmowej rekonstrukcji wydarzeń. Poszukujemy rodzin ofiar, zdjęć i dokumentów, które pozwolą upamiętnić w filmie osoby pomordowane w Lesie Szpęgawskim oraz chętnych, którzy zechcieliby zagrać w filmie jako statyści.
Ważne jest, by pamięć o tragicznych wydarzeniach, do których doszło na tym terenie, i o ludziach, którzy zapłacili życiem za to, że byli Polakami. Trzeba zadbać, by pamięć o nich została zachowana nie tylko lokalnie jako fragment historii regionalnej, ale by trafiła do świadomości Polaków i stała się częścią historii powszechnej.
Zachęcamy również do włączenia się w filmowe rekonstrukcje, które będą nagrywane na terenie powiatu starogardzkiego i tczewskiego. Szczegółowe informacje będą zamieszczane na profilu społecznościowym naszego Instytutu Filmowego.
https://www.facebook.com/Instytut-Filmowy-Unisławskiego-Towarzystwa-Historycznego-952196964797908/
Kontakt:
tel: 793 993 981
e-mail: uth1@wp.pl
10 lutego 2019 - Publikacje w "Pielgrzymie"
W numerze 3/2019 "Pielgrzyma ukazały się dwie wzmianki o wydarzeniach z parafii Pączewo:
- "IV Wielki Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich",
- "60-lecie kapłaństwa ks. kan. dr. Franciszka Kamrowskiego".

06 lutego 2019 - Jeszcze zdjęcia z 4. Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo
Dzięki uprzejmości organisty Tomasza Malkowskiego prezentujemy galerie zdjęć z 4. Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo, której autorem jest Marek Kłos.

29 stycznia 2019 - Publikacje po 4. Koncercie Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo
W jutrzejszym wydaniu "Gazety Kociewskiej" ukaże się artykuł "Wielki Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo - Przekażmy sobie znak pokoju".
W niedzielnym wydaniu "Tygodnika Parafialnego" ukaże sie artykuł "4. Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo".

27 stycznia 2019 - 4. Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo
4. Koncert Kolęd i Pastorałek Wszelakich Parafii Pączewo przeszedł do historii. Organizatorzy - ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak oraz organista Tomasz Malkowski - dołożyli wszelkich starań, aby zabrać nasz w piękną podróż w czasie. Konferansjerzy - pani Irena Trochowska i pan Tomasz - w przerwach między występami opowiadali o historii kolęd. W tym roku koncert odbył się w odmiennej formule. Goście zasiedli przy stołach, przy poczęstunku przygotowanym przez panie z KGW Pączewo. Dzieci z grupy Bratki z Niepublicznego Przedszkola "Maluszkowo" w Skórczu, z drugiej klasy PSP w Pączewie oraz młodzież z parafialnej Scholi św. Cecylii zaprezentowały pastorałki, kolędy oraz wiersze. Goście również mieli okazję do kolędowania - przy akompaniamencie panów Stanisława Trochowskiego (saksofon) i Daniela Belinga (akordeon). Część oficjalna zakończyła się odśpiewaniem świątecznej piosenki "Przekażcie sobie znak pokoju", której tytuł był mottem koncertu.
Zdjęcia: Sławomir Bochniak

19 stycznia 2019 - 60-lecie przyjęcia Sakramentu Kapłaństwa przez ks. dr. Franciszka Kamrowskiego
Dziś podczas uroczystej Mszy św. obchodziliśmy jubileusz 60-lecia przyjęcia Sakramentu Kapłaństwa przez rezydenta pączewskiego księdza kanonika dr. Franciszka Kamrowskiego. Razem z nim świętowali jego dwaj z dziewięciu żyjących kolegów kursowych. 18 już odeszło do Domu Pana. Razem z parafianami i gośćmi modliła się spora grupa kapłanów z dekanatu oraz ks. prof. Anastazy Nadolny. Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak odczytał list od Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny skierowany do Jubilata. Okazjonalne kazanie wygłosił ks. Krzysztof Koch, proboszcz parafii Kościelna Jania. Po Mszy św. liczne delegacje z parafii oraz rodzina księdza Kamrowskiego złożyli Jubilatom życzenia.
Zdjęcia: Barbara Dembek-Bochniak

06 stycznia 2019 - Święto Trzech Króli
W święto Trzech Króli (Epifanii, Objawienia Pańskiego) ksiądz Ireneusz Nowak tradycyjnie poświęcił wodę, kredę oraz kadzidło. Pod ochronnym zadaszeniem prowadzącym do kościoła można oglądać wystawę prac plastycznych prezentujących żłóbek, wykonanych przez dzieci i młodzież. To odzew na konkurs ogłoszony przez księdza proboszcza. Ponieważ we wszystkie dzieła włożono wielkie serce, ksiądz Ireneusz zdecydował, że wszystkie prace zajmują pierwsze miejsce.